Zmiana samochodu na taxi - o czym należy pamiętać?

Zmiana samochodu na taksówce to proces, który wymaga spełnienia szeregu formalności oraz dostosowania auta do wymogów prawa. Poniżej przedstawiamy kluczowe kroki i aspekty, o których należy pamiętać, aby nowy pojazd mógł legalnie funkcjonować jako taxi.

Instalacja i legalizacja taksometru

  • Przełożenie taksometru - Pierwszym krokiem jest przełożenie taksometru z dotychczasowego pojazdu do nowego. Po zainstalowaniu w samochodzie, taksometr musi być zaprogramowany zgodnie z aktualnym rozmiarem opon nowego pojazdu.
  • Legalizacja taksometru - Po instalacji i programowaniu, taksometr musi zostać zalegalizowany w Urzędzie Miar. Jest to obowiązkowy krok, który potwierdza, że urządzenie działa prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przegląd kasy fiskalnej

W tym samym dniu, w którym przełożono taksometr, należy również wykonać okresowy przegląd kasy fiskalnej w autoryzowanym serwisie. Regularne przeglądy kasy fiskalnej są wymagane przepisami prawa, aby urządzenie mogło legalnie rejestrować sprzedaż usług przewozowych.

Przegląd techniczny pojazdu

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przeglądu technicznego nowego pojazdu na stacji diagnostycznej (Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów). Przegląd ten ma na celu potwierdzenie, że samochód spełnia wszystkie wymagania techniczne niezbędne do pełnienia funkcji taksówki.

Aktualizacja dokumentacji

  • Wpis "TAXI" do dowodu rejestracyjnego - Z zaświadczeniem od diagnosty o spełnieniu wymagań, należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta. Tam, do dowodu rejestracyjnego pojazdu zostanie dodany wpis "TAXI".
  • Uaktualnienie danych w licencji - Następnie należy uaktualnić dane w licencji, w szczególności numer rejestracyjny nowego pojazdu. Licencję aktualizuje się w tym samym urzędzie, w którym dokonano wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Poinformowanie Urzędu Skarbowego

O zmianie pojazdu należy również poinformować Urząd Skarbowy, a dokładniej dział kas fiskalnych. Zgodnie z przepisami, informację tę trzeba przekazać w terminie do 7 dni od dokonania zmiany auta.

Zmiana samochodu taksówkarza wymaga przejścia przez szereg formalności, które obejmują instalację i legalizację taksometru, przegląd kasy fiskalnej, przegląd techniczny pojazdu, aktualizację dokumentacji oraz poinformowanie Urzędu Skarbowego. Przestrzeganie tych kroków zapewnia legalne i bezpieczne świadczenie usług, gwarantując zgodność z obowiązującymi przepisami.


2024-06-11

DobraTaxi

Zmiana samochodu na taxi - o czym należy pamiętać?